Διοίκηση

H Αναργύρειος και Κοργιαλένειος Σχολή Σπετσών διοικείται από εννεαμελή Εκτελεστική Επιτροπή, η οποία διορίζεται με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας με εξαετή θητεία (21Ν.2817, ΦΕΚ78, 14/3/2000, τεύχος Α’) . Οι συνθέσεις της Ε.Ε.  από το 2001 έως και σήμερα παρατίθενται παρακάτω:

25/7/2016 – Σήμερα

Φιντικάκης Νικόλαος* – Πρόεδρος, Αρχιτέκτων, Μέλος Δ.Σ. Διεθνούς ‘Ενωσης Αρχιτεκτόνων

Χατζηπέρος Παναγιώτης* – Αντιπρόεδρος, Αντιπεριφερειάρχης Περιφερειακής    Ενότητας Νήσων Αττικής, π.Αξιωματικός Πολεμικού Ναυτικού, Απόφοιτος της ΑΚΣΣ

Παλαιοκρασσάς Σταμάτιος* – Γεν. Γραμματεύς, Ηλεκτρολόγος Μηχ/κός, Επίτιμος Σύμβουλος Παιδαγωγικού Ινστιτούτου, Απόφοιτος της ΑΚΣΣ

Κωστελένος Γεώργιος* – Tαμίας, π. Οικονομολόγος, Ερευνητής ΚΕΠΕ Α’ βαθμίδας, Απόφοιτος ΑΚΣΣ

Κωστόπουλος Βασίλειος – Δικηγόρος, Μέλος του Διεθνούς δικαστηρίου Περιβάλλοντος

Λυράκης Παναγιώτης – Δήμαρχος Σπετσών

Μακέδος Κωνσταντίνος* – Πολ.Μηχανικός, Πρόεδρος του ΤΣΜΕΔΕ

-Διεύθυνση: Ζωή Παπαδάκη

11/2/2016 – 24/7/2016

Φιντικάκης Νικόλαος, Πρόεδρος*

Χατζηπέρος Παναγιώτης, Αντιπρόεδρος*

Καραμπίνα Όλγα, Γραμματέας

Ηλιάδης Νεκτάριος, Ταμίας

Μέλη:

Λυράκης Παναγιώτης

Πανούσης Δημήτρης

Μήττα Ουρανία

Πισσίας Βαγγέλης

Μπάλλα Ειρήνη-Αθηνά

-Διεύθυνση: Ζωή Παπαδάκη

07/8/2013 – 10/2/2016

Κωνσταντίνος Στεφάνου  καθ. Παντείου Παν/μίου, Πρόεδρος

Αναστάσιος Μαυρομιχάλης, Αντιπρόεδρος

Πέτρος Πετρακόπουλος, Γεν. Γραμματέας

Μπη Μαρία , Ταμίας

Παναγιώτης Λυράκης, Μέλος – Δήμαρχος Σπετσών

Δημ/ριος Κατσικάρης , Μέλος

Αθ/σιος Λαμπρόπουλος, Μέλος

Σπυρίδων Τσακιρίδης, Μέλος

– Διεύθυνση: Ζωή Παπαδάκη 

24/8/2010 – 06/8/2013

Γεώργιος Δάσιος, Πρόεδρος

Σπήλ. Παπαθανασόπουλος, Αντιπρόεδρος

Πέτρος Πετρακόπουλος, Γεν. Γραμματέας

Στυλιανός Ψαράκης, Ταμίας

Ιωάννα Δεσποτοπούλου

Πέτρος Παππάς

Δημήτριος Πολίτης

Γεώργιος Παπανικολάου

Γεώργιος Ζαββός

– Διεύθυνση: Παναγιώτης Παρασκευάς (έως 30/10/2012) Ζωή Παπαδάκη (από 1/11/2012) 

26/8/2008 – 23/8/2010

Αδαμάντιος Βακαλόπουλος, Πρόεδρος

Ελένη Τσαλδάρη, Αντιπρόεδρος

Αριστοτέλης Δήμιτσας, Γραμματέας

Ιωάννης Κοκκάλας

Αικατερίνη Σύρκου

Γεώργιος Ζαννιάς

Σταμάτης Παλαιοκρασσάς

Ανδρέας Μαρτίνος

Μαρία – Σμαράγδα Αποστολίδου

– Διεύθυνση: Παναγιώτης Παρασκευάς

28/1/2005 – 25/8/2008

Φίλιππος Μπάμπης, Πρόεδρος

Ελένη Τσαλδάρη

Ευάγγελος Κονταξάκης

Πέτρος Βασιλαράς

Νικόλαος Σοφοκλέους

Χάρις Στάθη

Λάζαρος Πολυμενάκος

Ανδρέας Κουμπής

Γρηγόρης Χονδροκούκης

 – Διεύθυνση: Παναγιώτης Παρασκευάς

* Στις 17/7/07 οι Π. Βασιλαράς, Χ. Στάθη και Γ. Χονδροκούκης αντικατεστάθησαν από τους Διαμαντή Βακαλόπουλο, Αλέξανδρο Κώνστα και Αικατερίνη Σύρκου.
Τον Νοέμβριο του 2007 ο κ. Βακαλόπουλος παραιτήθηκε λόγω διαφωνίας ως προς τη διαχείριση της περιουσίας του Ιδρύματος.

1/8/2001 – 27/1/2005

Παύλος Αποστολίδης (Πρόεδρος)

Κων/νος Κέκης Οδυσσέας Κυριακόπουλος*

Ευριππίδης Πάσσαρης

Μανώλης Σταυρακάκης

Αλέξανδρος Κώνστας

Κωνσταντίνος Σγόντζος

Λεωνιδας Αναγνώστου

Χάρις Στάθη

 – Διεύθυνση: Παναγιώτης Παρασκευάς
 
* Στις 2/10/02 αντικατεστάθη από τον Κωνσταντίνο Κανόνη.
Την 1/12/03 αντικαθίστανται ο Ευριππίδης Πάσσαρης και Μανώλης Σταυρακάκης από τους Παναγιώτη Νίκα και Αντώνη Σταθόπουλο.
 

Παλαιότερες Προεδρίες & Διευθύνσεις

Αθανασάκης – 1928

Αρχ. Χρύσανθος – 1930

Μπούμπουλης – 1936

Τσουδερός – 1938

Σωτηρίου – 1946

Κουνουπιώτης – 1982

Παλαιότεροι Προέδροι ΕΕ
1918 1928 Αθανασάκης
1929 1930 Αρχιεπίσκοπος Χρύσανθος
1931 1934 Π. Μαζαράκης
1935 1936 Π. Μπούμπουλης
1936 1938 Εμ. Τσουδερός
1939 1941 Α. Καραχρήστος
1942 1946 Γ. Σωτηρίου
1956 1959 Π. Αναγνωστόπουλος
1960 1961 Ι. Σταματάκoς
1961 1969 Ελ. Συνοδινός
1970 1975 Ηλ. Κριμπάς
1975 1977 Ευ. Σαββόπουλος
1978 1980  Ηρ. Παπακώστας
1981 1982 Γ. Κουνουπιώτης
1983 1986 Α. Φραγκιάς
1987 1988 Γ. Καλαντίδης
1989 1989 Π. Τζωρτζόπουλος
1989 1989 Ευ. Φούντας
1990 1993 Δ. Γλάρος
1994 1996 Α. Δανασσής/Αφεντάκης
1997 2001 Β. Αρσένης
Πρώην Διευθυντές
1928 1935 Ερρίκος Σλόμαν
1929 1931 Σταύρος Εμμανουήλ Υποδιευθυντής υπεύθυνος του ελληνικού προγράμματος μαθημάτων.
1931 1934 Κωνσταντίνος Κουραβέλος Συνδιευθυντής με τον Ερρίκο Σλόμαν.
1934 1936 Σταύρος Τζουμελέας Συνδιευθυντής μέχρι την αποχώρηση (1935) του Ερρίκου Σλόμαν.
1936 1938 Κων/νος Πλαγιαννάκος Απεχώρησε στις 22 Μαρτίου 1938. Αναπληρωτής ο Α. Ιωαννίδης.
1938 1941 Γεώργιος Ζούκης
1946 1948 Γ. Ντουφεξής
1948 1949 Γεώργιος Μπομπός
1949 1953 Θεόδωρος Γεροντόπουλος
1953 1958 Δημήτριος Μαντζουράνης
1958 1959 Αντώνιος Λεβέντης
1959 1970 Θεόδωρος Παπακωνσταντίνου Από 25-6-70 μέχρι 30-9-70 αναπληρωτής ο Γεώργιος Μυτιληναίος.
1970 1972 Ιωάννης Αγγελόπουλος
1972 1979 Βλάσιος Λόντος
1979 1980 Νικόλαος Παπανικολάου Από 28-5-80 μέχρι 29-10-80 αναπληρωτής ο Γεώργιος Μυτιληναίος
1980 1982 Εμμανουήλ Σεμιδαλάς
1982 1983 Γεώργιος Σταματίου